а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбициозен

амбициозниот
Вид збор: Придавка
Што има, што покажува амбиција, што е проникнато со амбиција.
Англиски: ambitious
Примери:
Амбициозен план.
Амбициозен студент.
Амбициозен проект.
Изведенки
1. амбициозно прил.
Пример: Тимот работи многу амбициозно.
2. амбициозност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи