а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбиент

мн. амбиенти
Вид збор: Именка, машки род
Средина во која човекот живее и работи.
Англиски: ambience Албански: ambient
Примери:
селски амбиент
пригоден амбиент
битов амбиент
FlexiMac
 менување на македонски глаголи