а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбивалентен

амбивалентниот
Вид збор: Придавка
Што има двојна вредност.
Англиски: ambivalent
Примери:
Амбивалентен живот.
Изведенки
амбивалентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи