а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбер

мн. амбери
Вид збор: Именка, машки род
1. Мирислива смола со која се кадат собите на Исток.
Англиски: ambergris Албански: amber
2. Вид индиски ориз со мирис на амбер.
Албански: amber
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи