а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбасадор

мн. амбасадори
Вид збор: Именка, машки род
Дипломатски претставник од прв степен.
Англиски: ambassador Албански: ambasador
Употреба: Дипломатија
Примери:
Слушам јас за дипломатијата, само не знам за која земја го токмите амбасадор.
Изведенки
1. амбасадорски прид.
амбасадорскиот
2. амбасадорче ср.
мн. амбасадорчиња
дем. пеј.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи