а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбасадорка

мн. амбасадорки
Вид збор: Именка, женски род
1. жена амбасадор
Англиски: ambassador Албански: ambasadore
Употреба: Дипломатија
2. сопруга на амбасадорот
Англиски: ambassador Албански: bashkëshortja e ambasadorit
Употреба: Дипломатија , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи