а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбасада

мн. амбасади
Вид збор: Именка, женски род
Дипломатско претставништво од прв степен.
Англиски: embassy Албански: ambasadë
Употреба: Дипломатија
Примери:
Песните во оригинал на шпански ги читаше претставник на чилеанската амбасада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи