а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбар

мн. амбари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5119
1. Дрвена градба за зрнеста храна.
Англиски: store Турски: ambar Албански: drithnik, hambar
Употреба: Економија
Примери:
Мажите истоварија јачмен и рж по амбарите.
2. Сандак за жито и брашно.
Албански: drithnik, hambar
3. Широкоградо, лежерно лице.
Албански: hambar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Амбар е овој, си реков, има широко срце.
Изведенки
1. амбарче ср.
мн. амбарчиња
дем.
2. амбарски прид.
амбарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК