а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ама

Вид збор: Честичка
Ранг: 4091
1. При изразување чудење, изненадување.
Англиски: but Албански: por
Употреба: Разговорно
Примери:
Ама јадење сторивме!
Ама работа имало овде!
2. За воведување спротивставување на претходно кажаното; арно ама, добро ама.
Англиски: but Албански: mirëpo
Примери:
Добро ама, сите си легнале.
Арно ама, по некое време некој затропал на вратата.