а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амајлија

мн. амајлии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7609
Мал предмет, со запис или без запис, што се носи со себе како заштита од несреќа, болест, уроци, според верувањето на некои.
Англиски: lucky charm Турски: hamaylı
Примери:
Беше убеден дека куршум не го фаќа, бидејќи го штити амајлијата.
Изведенки
амајлиски прид.
амајлискиот
Пример: амајлиско кристалче