а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амарилис

мн. амарилиси
Вид збор: Именка, машки род
Украсно растение со крупни цветови свртени еден спроти друг, народен назив - јатрви.
Латински: Аmаryllis Англиски: Amaryllis Албански: amarylis
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи