а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амарела

мн. амарели
Вид збор: Именка, женски род
Вид вишна со плодови со светло-црвена боја.
Латински: amarellum Англиски: amarelle
Употреба: Ботаника
Примери:
сок од амарела
FlexiMac
 менување на македонски глаголи