а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аман

Вид збор: Извик
1. За изразување молба за милост, прошка, помош.
Англиски: please Турски: aman
Употреба: Разговорно
Примери:
Аман, немој! Аман, бре, чорбаџи!
Аман да ми го чувате!
2. Како припев во народна поезија.
Турски: aman
Примери:
Извор вода извираше, студена, аман студена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи