а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аманет

мн. аманети
Вид збор: Именка, машки род
1. Доверување на чување или извршување на нешто, потпирајќи се на чест.
Англиски: trust Турски: emanet Албански: besim
Примери:
Како аманет ни ја остави грижата за неговиот неполнолетен син.
Триста аманети.
2. Предмет што е доверен на чување.
Албански: besim
Примери:
Оваа книга е аманет од дедо ми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи