а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амандман

мн. амандмани
Вид збор: Именка, машки род
Додаток на усвоен устав, закон, резолуција или правен текст со кој се врши дополнување или измена.
Англиски: amendment Албански: amandament
Употреба: Административен термин
Изведенки
амандмански прид.
амандманскиот
Пример: амандмански предлог
FlexiMac
 менување на македонски глаголи