а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амамлак

мн. амамлаци
Вид збор: Именка, женски род
Дел од муслиманската куќа каде што се наоѓа амамот.
Англиски: bathroom Турски: hamamlık
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба
Примери:
Долните простории биле поделени на кујна и амамлак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи