а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амал

мн. амали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14785
1. носач
Англиски: porter Турски: hamal Албански: dërgues
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Тој работеше неколку години како амал на пристаништето.
2. слуга
Англиски: servant Албански: shërbyes
Употреба: Архаизам , Преносно значење , Разговорно
Примери:
Момчето и беше амал на девојката, а таа не го ценеше тоа.
Изведенки
1. амалин м.
2. амалка ж.
мн. амалки
слугинка