а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амалува

амалуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Работи како амал, е амал.
Албански: punon
Примери:
Тој амалува по цел ден.
2. Работи напорно без соодветно материјално надополнување.
Англиски: toil Албански: punë e rëndë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Еден ден ќе разбере дека премногу амалуваше во претпријатието, но доцна ќе биде.
Изведенки
амалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи