а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амалгамира

амалгамираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави амалгам, спои, спојува цврсто и неразделно.
Употреба: Хемија
Примери:
Постапното загревање ги амалгамира живата и натриумот.
Изведенки
амалгамирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи