а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амазонка

мн. амазонки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46420
1. Припадничка на воинствено племе жени, жена-војник.
Англиски: amazon Албански: amazon
Употреба: Митологија
Примери:
Каде сте чуле сирени и амазонки да се капат облечени?
2. Силна и храбра жена.
Англиски: amazon Албански: amazon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Спомнува дека прототип за амазонката Неда му била неговата достоинствена и храбра мајка.
3. Женска облека за јавање.
Албански: veshje femrash për kalërim
Употреба: Спорт
Изведенки
амазонски прид.
амазонскиот
Пример: амазонски делфин, амазонски куќи