а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ал

(едн.) алот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10669
беда, неволја, несреќа
Англиски: misery Турски: hâl
Употреба: Разговорно
Примери:
Не си го гледаш алот и таксиратот!
Од староста ал поголем нема.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК