а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алчност

(едн.) алчноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6333
Опсесија да се поседува што повеќе. (Еден од седумте смртни гревови)
Англиски: greed
Примери:
Неговата алчност го доведе во оваа состојба.