а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алче

Види и: алка (ж.)
мн. алчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 42386
1. Вдлабнат дел на чашката на коленото.
Албански: thellsinë
Употреба: Анатомија
2. алка
Англиски: ring Турски: halka Албански: verigë
Употреба: Деминутив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК