а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алчен

алчниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9123
Што е грабежлив, што е ненаситен.
Англиски: greedy
Примери:
Алчен за пари.
Изведенки
алчно прил.
Пример: Алчно гледа во јадењето.