а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алчак

мн. алчаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50729
крадец, мангуп, неранимајко
Англиски: scoundrel Турски: alçak
Употреба: Архаизам
Примери:
Види го каков алчак е, а каков убав глас има.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК