а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алхемија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9626
Средновековна хемија која се занимавала со барање „камен на мудроста“ и „еликсир на животот“.
Англиски: alchemy
Употреба: Хемија
Изведенки
алхемиски прид.
алхемискиот