а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алфа-честичка

мн. алфа-честички
Вид збор: Именка, женски род
Честичка со позитивен електричен набој составена од два протона и два неутрона.
Англиски: alpha particle
Употреба: Физика