а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алфа-мажјак

мн. алфа-мажјаци
Вид збор: Именка, машки род
Мажјак што го води стадото, што има највисок ранг во групата.
Англиски: alpha animal
Употреба: Зоологија