а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алфанумеричен

алфанумерична
Вид збор: Придавка
Што се состои само од букви и од броеви.
Англиски: alphanumeric Албански: alfanumerik
Употреба: Информатика
Примери:
Алфанумерична тастатура.