а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алуминиум

(едн.) алуминиумот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20317
Елемент од групата лесни метали со сребренобела боја.
Латински: Alumen (Al) Англиски: aluminum
Употреба: Хемија
Примери:
Тој од ситни парчиња месинг и алуминиум, изработуваше мали гривни за рацете и за нозете.
Изведенки
алуминиумски прид.
алуминиумскиот