а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алузија

мн. алузии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4875
Посредно укажување на нешто што не се споменува преку тоа што се искажува.
Англиски: allusion
Примери:
Неговите убави зборови, кажани иронично, претставуваа некаква маглива алузија за големата болка што му ја создаде таа.