а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алудира

алудираат; алудирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 10918
Зборувајќи на индиректен начин потсети, потсетува, укаже, укажува на нешто или на некого.
Англиски: allude
Примери:
Во својот осврт критичарот алудира на некои најнови појави.
Изведенки
алудирање ср.
глаг. им.