а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алувиум

Вид збор: Именка, машки род
Алувиумот е друго име за Холоценот.
Англиски: Alluvium Албански: aluvion, lymishte
Употреба: Географија
Примери:
Холоценот уште го носи и името "Епоха на Алувиумот".
Изведенки
алувијален прид.
алувијалниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи