а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтруист

мн. алтруисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34305
Лице што е во мислењето и во работата управувано од љубовта кон ближните.
Англиски: altruist
Примери:
Се запознавме со лик на алтруист што ќе замине од светов надвивајќи ги сите понижувања.
Изведенки
1. алтруистка ж.
мн. алтруистки
2. алтруистички прид.
алтруистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК