а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтруист

мн. алтруисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е во мислењето и во работата управувано од љубовта кон ближните.
Англиски: altruist
Примери:
Се запознавме со лик на алтруист што ќе замине од светов надвивајќи ги сите понижувања.
Изведенки
1. алтруистка ж.
мн. алтруистки
2. алтруистички прид.
алтруистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи