а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтица

мн. алтици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45859
Парче текстил со кое се закрпува скината облека.
Англиски: patch
Примери:
Конец со конец и алтица на алтица крпено.
Тој шие алтици на скинатите ѕиври.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК