а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтитуда

Вид збор: Именка, женски род
Висина во однос на даден точка.
Англиски: altitude
Употреба: Математика
Примери:
Авионот се наоѓа на алтитуда од 10.000 метри.
Планинарскиот камп се наоѓа на алтитуда од шест илјади метри.
Изведенки
алтитуден прид.
алтитудниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК