а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтитуда

Вид збор: Именка, женски род
Висина во однос на даден точка.
Англиски: altitude
Употреба: Математика
Примери:
Авионот се наоѓа на алтитуда од 10.000 метри.
Планинарскиот камп се наоѓа на алтитуда од шест илјади метри.
Изведенки
алтитуден прид.
алтитудниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи