а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтипатлак

мн. алтипатлаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35876
Револвер со шест куршум.
Англиски: revolver Турски: altıpatlak
Употреба: Архаизам
Примери:
Кај туфекчиите беше највесело: пукотници од пушки и од алтипатлаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК