а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтернација

мн. алтернации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44271
1. Промена, замена на едно со друго.
Англиски: alternation Албански: ndryshim
2. Повремено заменување на двајца актери во толкувањето на иста ролја.
Англиски: alternation Албански: ndryshim
Употреба: Сцена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК