а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтернатор

мн. алтернатори
Вид збор: Именка, машки род
Машина за производство на наизменична електрична струја.
Англиски: generator
Употреба: Технологија
Примери:
Алтернаторот е расипан, треба да се замени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК