а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтернативен

алтернативниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7917
Што може да се јави како дополнителен избор.
Англиски: alternative
Примери:
алтернативна медицина
алтернативно решение
Изведенки
алтернативно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК