а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтернатива

мн. алтернативи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5961
Избор меѓу две или повеќе можности.
Англиски: alternative Албански: alternativë
Примери:
Тие сега имаат алтернатива да заминат од овие пропаднати фирми.
Тоа е мојата алтернатива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК