а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтан

мн. алтани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14306
Златна пара, златник, дукат.
Англиски: gold coin Турски: altın
Примери:
Невестинска низа алтани.
Алтаните тешко се печалат.
Изведенки
алтанче ср.
мн. алтанчиња
хип. Мала златна монета.
Пример: На кошулата висеа алтанчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК