а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алтанлија

мн. алтанлии
Вид збор: Придавка
(немен. по род) Што е од злато.
Англиски: golden Турски: atın
Употреба: Неменлив збор
Примери:
прстен алтанлија
срма-колан алтанлија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК