а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алпски

алпскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 35916
Што се однесува на Алпите, што расте или живее на Алпите.
Англиски: alpine
Примери:
Алпски дисциплини.
Алпски врвови.
Алпско млеко.
Алпски снегови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК