а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алпинист

мн. алпинисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35445
Лице што се занимава со алпинизам, планинар.
Англиски: alpinist Германски: Alpinist
Примери:
Овој алпинист се качи на Монт Еверест.
Изведенки
1. алпинистка ж.
мн. алпинистки
2. алпинистички прид.
алпинистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК