а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алпинизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид спорт - искачување на многу високи и тешко достапни планински места и врвови.
Англиски: alpinism
Примери:
Го претпочиташе алпинизмот затоа што ги сакаше планините.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК