а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ало

Вид збор: Извик
Ранг: 4582
За довикување и одзивање, особено во телефонски разговор.
Англиски: hello
Примери:
Ало, ало, дајте ми врска!
Ало, ало ... - гледа во слушалката, се чуди, моли.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК