а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

алое вера

Вид збор: Сложенка
Пустинска билка чии состојки се користат за лекување или за нега на кожата.
Латински: aloe vera Англиски: aloe vera
Употреба: Ботаника
Примери:
Витаминот Б 17 се покажал успешен во борбата со ракот, потоа семе од коприва, имела, алое вера и некои видови печурки.